Моя презентація
Формування мистецьких компетенцій учнів
на уроках образотворчого мистецтва
засобами інтегрованих художньо-педагогічної технологій
Мета: Дослідити
вплив інтегрованих художньо - педагогічних технологій на формування мистецьких
компетенцій учнів на уроках образотворчого мистецтва.
Мистецтво формує духовний світ кожної людини. Тому уроки образотворчого мистецтва
в школі дають можливість
учням не
лише набути нових
мистецьких компетенцій , здатності до пізнавальної і практичної
діяльності, але й отримати
новий поштовх для
творчого саморозвитку, формування
власної особистості. Для
реалізації цього завдання доречне використання інтегрованих педагогічних технологій.
Відповідно до Державного стандарту базової
і повної загальної середньої освіти програмою передбачено інтегративний підхід,
який виражається в акцентуванні
взаємодії різних видів мистецтва в рамках освітньої галузі та пошуку
міжпредметних зв’язків з предметами інших освітніх галузей, інтеграції
шкільного навчання мистецтв із соціокультурним середовищем.
Домінантними змістовими лініями освітньої
галузі «Мистецтво» є «Образотворче
мистецтво» та «Музичне мистецтво». Викладаю в школі
образотворче та музичне
мистецтво, тому у своїй роботі
поряд з традиційними практичними формами
діяльності я використовую інтегровану художньо-педагогічну технологію,
які вважаю ефективними на уроках як образотворчого так і музичного мистецтва .
Інтегрування
в сучасній освіті
трактується як інноваційна
педагогічна технологія , дієвий
засіб структурування змісту
і система-тизації матеріалу
в органічних зв’язках. Як зазначає Л.М. Масол, поліцен-тричний
вид інтеграції передбачає виділення двох або більше домінантних змістових ліній
– музичного та образотворчого мистецтва, які органічно поєднуються з іншими
змістовими лініями синтетичних мистецтв – хореографією, театром, кіно Технологічні аспекти
інтеграції залежать від
типу та ступеня
інтеграції елементів змісту.
Дидактична інтеграція здатна не просто змінювати якісні параметри змісту як
цілого , а й стимулювати появу
нового знання , яке не завжди
забезпечується відокремленим засвоєнням
цих елементів ( відбувається своєрідний
перехід кількості в
якість). Тому на
відміну від монопредметного викладання елементарних міжпредметних зв’язків , мають ще
й додаткові резерви
для нарощування мистецьких знань та
уявлень учнів, зростання
їх художньої складності, духовно-світоглядної та
емоційно-естетичної наповненості.
Це відбувається завдяки
інтегративним техно-логіям –
кількісному збільшенню та якісному
збагаченню порівнянь, аналогій ,
стимулюванню міжсенсорних асоціацій, розширенню діапазону
художньо-естетичних узагальнень
тощо.
Інтеграція прагне
до спільних ознак
між різними видами
мис-тецтва, наприклад образність
та емоційність змісту,
гармонійність , пропорційність
форм, ритмічна організація,
здатність відображати світ (
його властивості, явища,
функції) через родові
узагальнення, що
виражається в понятті
«жанр».
Під час опанування дидактичного матеріалу за інтегративною технологією учень сприймає не один, а кілька потоків інформації, основою сприйняття є асоціативне
запам’ятовування навчальної
інформації. Кожний з цих
потоків є базою
для створення певних
асоціацій. Це стимулює інтегративні
механізми для умовно - адекватних перекладів
з мови одного мистецтва на мову
іншого.
Інтегративні художньо-педагогічні технології ґрунтується на методах
і прийомах порівняння
- встановлення спільних і відмінних
рис між різними
художніми явищами , і аналогії –
пошуку часткової схожості
між ними за допомогою
виявлення і стимулювання
образних асоціацій. В основі
технології лежить так
званий компаративний аналіз – порівняльний метод . Він
застосовується при вивченні
споріднених елементів і
передбачає виявлення системних
і функціональних кореляцій. Порівняння дають
змогу глибше розкрити
ті чи інші
ознаки , які лишаються
прихованими при їх
вивченні в межах
однієї мікросистеми.
Основою художньо-інтегративних технологій є:
- Духовно-світоглядний вид
інтеграції, що
здійснюється на основі
спільної для всіх
видів мистецтв тематизму, пов’язаного з відображен-ням у
мистецтві різних аспектів
життя.
- Естетико-мистецтвознавчий вид інтеграції, що здійснюється
на основі введення споріднених для різних видів
мистецтв понять і категорій – естетичних , художньо-мовних ,
жанрових тощо.
- Комплексна інтеграція , що
передбачає поєднання основних
видів інтеграції.
На уроках образотворчого мистецтва види інтеграції реалізуються через
систему творчих завдань інтегративного типу , які передбачають
активізацію образних асоціацій учнів у
процесі сприйняття та
художньо-творчої діяльності, а саме:
-Графічно зобразити
мелодичний рисунок, передати
лініями характер руху
мелодії
( плавний, або
стрибкоподібний) , напрям
руху мелодії ( вгору чи вниз) ,
добрати до мелодії
відповідні за характером
лінії - образи ( «лінія-пружинка», «лінія-хвиля»,
«лінія-пунктир») ; - Підібрати кольори , відповідно музичним
тембрам, образам, регістрам;
- Підібрати до
орнаментальних композицій,
зокрема в аплікації музичні ритми
або форми ;
- Намалювати реалістичні
композиції ( сюжетно-тематичні,
пейзажі тощо) – «візуальні
розповіді» до програмних
музичних творів, театральних вистав;
- Відобразити в безпредметних
(абстрактних) кольорових композиціях –
«візуальних вібраціях» розвиток , характер і
форму музики;
- Створити музичні
образи – інтонації, ритми, «звукові плями», які б характеризували героїв
казки, персонажів сюжетної картини або портрета;
- Створити ілюстрацію або мелодію до вірша
або фрагмента літературного
твору;
- Відтворити
у безпредметних кольорових композиціях характер танців;
- Намалювати ілюстрації
до казок;
- «Оживити» картину за
допомогою пантоміми , мімікі, жестів, рухів або
розіграти діалог за
сюжетом картини( наприклад «розмова
героїв парного портрета»);
- Створити «театр
костюму» - інсценізація
міні-оповіді про традиційний
національний одяг, вишивки,
прикраси.
Практичні завдання : «Уяви себе художником», «Уяви себе
архітектором» тощо); «Обери собі "героїв" із натюрмортів митців і
розкажи про них у власній композиції» (аплікація), «Створи пейзаж із хмарками,
які розплакалися осіннім дощем », «Намалюй квітуче дерево, що милується собою у
дзеркалі річеньки», «Створи будинок-фантазію, в якому живе людина відповідної
професії: музикант, художник, пекар, аптекар, швець» та ін. За допомогою міміки, жестів, рухів учням
пропонується «оживити» картину або скульптуру, розіграти під впливом художніх
образів сценку, діалог (словесний або німий).
Приклади:
1 клас .«Про що мріють звірі?» (М.
Приймаченко «Чорний звір», «Фантастичний звір», «Фіолетовий звір»).
2 клас. « Розмова метелика з пташкою » (зразки петриківського
розпису О. Пишненко-Злиденної, П.Сокальський «Пташка», В.Косенко «За
метеликом»).
3 кл. «Спілкування дівчини з казковим птахом»
(П. Холодний «Казка про дівчину і паву»), «Яка музика звучить у позах балерин?»
(Е. Дега «Блакитні танцівниці». Е.Гріг. «Танець Анітри»), «Секрети
старого мудрого короля» (вітраж «Казка» М. Чюрльоніса, «В лесу»);
4 кл.
« Зібралася звірина біля дідова млина »(керамічні опішнянські та косовські,
дерев'яні яворівські іграшки).
5 клас. Тема «Види
образотворчого мистецтва».
«Декоративно-ужиткове мистецтво.
Орнаментальна композиція.» (Зразки стрічкових орнаментів. М.Равель. «Болеро».
Зооморфні орнаменти.
П.Чайковський «Танець маленьких лебедів»)
6 клас. .Тема «Жанри образотворчого мистецтва» .
Портрет (В.Маковський
«Портрет української дівчини».Українська народна пісня «Чорнії брови ,карії очі», А.Кос-Анатольський.«Ой ти дівчина, з
горіха зерня» .
В. Боровиковський «Портрет М.И. Лопухіної», М. Глінка «Я помню чудное мгновенье», П.Чайковський
«Средь шумного бала»)
Побутовий
жанр.( М.Пимоненко «Жнива», П.Брегель «Женці»,Українська
народна пісня «Ой на горі жита много» , «Дівка Явдошка»).
І.Гончар «Веснянки». Українські
народні веснянки «Ой, прийшла весна, ой прийшла красна» (вик. Ніна Матвієнко)
Історичний
жанр. (М.Пимоненко «В похід», Українська народна пісня «Їхав
козак на війноньку», «Іхав козак за Дунай»)
Міфологічний
жанр. «Орфей». Фрагмент стародавньої мозаїки. К-В. Глюк «Мелодія» з опери «Орфей та Евридіка» .
Естетико-мистецтвознавча інтеграція.
7 клас. Тема
«Архітектура. Архітектурні стилі». ( Дж.
Констебл «Вид на собор в Солсбері з єпис-кіпського саду». Й.С. Бах Органна фуга ля мінор . )
(Дворцовий ансамбль Цвингер.
Дрезден. Палац Версаль. В.А.Моцарт. «Маленька нічна серенада». А.Шнітке. «Сюїта
в старовинному стилі»)
Позакласна робота є важливою складовою моєї
педагогічної діяльності. На заняттях гуртка образотворчого мистецтва «Чарівний
пензлик» також використовую інтегровані
художньо-педагогічні технології. намагаюся створити атмосферу, за якою кожна
дитина змогла б розкрити свої творчі
здібності й талант.
Висновок:
Отже, інтегративні технології
активізують пізнавальну діяльність учнів, розвивають художньо-образне мислення,
збагачують почуттєву сферу дітей, посилюють емоційність сприйняття
художньо-дидактичного матеріалу, загальну мотивацію навчання, стимулюють
розвиток мистецьких компетентностей, таких як інтерпретаційні та
діяльно-творчі, а саме:
·
здатність до сприймання,
розуміння і творів образотворчого мистецтва,
·
здатність висловлювати оцінні судження
щодо творів образотворчого мистецтва різних жанрів, виявляти естетичне
ставлення до художньої діяльності,
·
здатність розуміти зв’язок
образотворчого мистецтва з іншими дисциплінами,
·
самостійна практична художньо-творча діяльність - здатність виконувати творчі
роботи у різних жанрах образотворчого мистецтва.
Заняття
Гуртка
образотворчого мистецтва
«Чарівний пензлик»
Новокрасненська ЗОШ
І-ІІІ ст..
Тема. Декоративно-ужиткове мистецтво.
«Виготовлення новорічної маски»
Мета: продовжувати ознайомлювати учнів з основами композиції,
закріплювати поняття про симетричну, динамічну та три частинну композицію;
розвивати в дітей комбінаторні здібності, образне, логічне, просторове
мислення; продовжувати формувати вміння аналізувати, узагальнювати; розвивати
кмітливість; навчати міркувати; стимулювати розвиток допитливості; виховувати в
учнів акуратність, увагу.
Обладнання: репродукції картин відомих
художників (У. Корнеліс «Дайстерські карнавальні клоуни» та ін.); фотографії;
навчальні роботи з методичного фонду; схеми компонування; матеріали для
демонстрації послідовності й техніки виконання роботи.
Матеріали та інструменти: кольоровий картон та папір; шаблони масок, блискітки; гелієві ручки —
срібним або золотим кольором; бісер; шматочки
штучного або натурального хутра, тасьма, клей ПВА; ножиці; простий
олівець; пензлик для клею; ємність для води; гуаш або акварель; пензлі № 4, 6; серветки для
витирання рук і пензлів; палітра.
Основні поняття: «карнавал», «маска».
Тип заняття:
комбіноване .
Хід заняття
І.
Організаційний момент
ІІ . Актуалізація
знань . Керівник пропонує учням розповісти про зимові свята та звичаї українського народу.
-Діти, які
зимові свята ви
знаєте? (Свято Миколая, Новий Рік, Різдво, Водохреща, Василя та
Маланки).
- Діти, а як святкують
ці свята у
ваших родинах?
- Яке із
зимових свят вам
найбільше подобається ?
Чому?
- Дійсно
кожне свято гарне
по своєму ,
воно супроводжується веселими
іграми , піснями, сценками. Ну
і звичайно, жодне
із них не
обходиться без костюмів
та масок.
ІII. Вивчення
нового матеріалу
Пояснення
Очікування свята — ні з чим
незрівнянний стан душі, приємна й весела турбота.
Під час зимових свят наші пращури ходили від хати до хати з веселими піснями
переодягнені у різних
казкових істот : козу, чорта, цигана,
короля, солдата та інш.
Що таке новорічні
свята? Радісне коло друзів і рідних, гарний стіл, подарунки, ошатний одяг,
весела музика, пісні, танці, карнавал.
-
А що таке
карнавал?
Карнавал - це костюмоване
свято . На весь світ
відомі карнавали у Венеції
та у Бразилії. Під час карнавалів люди вдягають красиві маски. Ось, погляньте, які
костюми та маски можна побачити на карнавалах
Організація
сприйняття творів мистецтва.
.
-
Відомі
художники часто зверталися до теми
карнавалу і зображували
народні свята на своїх картинах. Ось деякі з них.
Демонстрація репродукцій картин відомих художників, на
яких зображено карнавали та новорічні свята.
IV.
Закріплення вивченого матеріалу
У карнавалі все перевертається шкереберть, міняються місцями король та
блазень, небо та земля, день та ніч. А який же карнавал без карнавальних масок?
Творче
завдання
Сьогодні ми
з вами зробимо
новорічні карнавальні маски.
Маску лисички та
зайчика . Оберіть персонаж , який вам подобається. Продумайте, якими
засобами найкраще відтворити його характер, настрій.
Пояснення до творчого завдання.
1.Спочатку доберіть
картон потрібного кольору.
2 . На
зворотньому боці картону
обведіть контур шаблона маски
простим олівцем.
Промалюйте елементи
мордочки (носик, ротик, брови).
4.Виріжте дрібні елементи
- ніс, щічки, брови , ротик
із кольорового паперу,
наклейте ці елементи.
5.Розмалюйте
маску фарбою відповідно до
задуму.
6. За бажанням маску можна прикрасити мереживом,
блискітками, бісером, стрічками та
штучним або натуральним хутром.
7. Після того ,
як клей
просохне прикріпити з боків
маски тасьму для
кріплення її на голові.
Індивідуальна робота за творчим завданням
V. Підбиття підсумків
Обговорення дитячих робіт
Після виконання роботи відбувається огляд дитячих поробок. Наприкінці заняття діти за бажанням можуть приміряти свої маски та потанцювати під веселу музику.
- Бажаю вам так
само весело зустріти Новий Рік!
На заняттях гуртка
|
Ваше заняття, допомогло мені у підготовці до виховного заходу, дуже дякую!
ВідповістиВидалитиЗавжди рада допомогти. Якщо треба - звертайтеся.
ВидалитиРозробка уроку дуже цікава, тому я думаю і собі використати ваші розробки для своєї роботи. Жуже дякую за роботу!
ВідповістиВидалитиДякую і Вам за оцінку моєї скромної роботи. У мене ще багато всіляких розробок та ідей. Якщо потрібно, звертайтесь, чим зможу - допоможу! Взагалі , надалі планую поповнювати блог новими матеріалами.
ВідповістиВидалити